Privatizace Nemocnice Na Františku je odvrácena

Hrozba nevýhodného pronájmu Nemocnice Na Františku na 35 let je podle všeho zažehnána. Přípravný výbor pro konání místního referenda Zachraňme Nemocnici Na Františku již má k dispozici dostatečný počet podpisů k vyvolání místního referenda, které může radnici tento pochybný projekt zakázat. Dobrovolníci z řad místních občanů, Pirátů, volební strany Praha Sobě a Zelených nasbírali podpisy více než 3 000 voličů z Prahy 1, což je o tisícovku více, než je potřeba. Přípravný výbor nicméně dává nadále přednost tomu, aby Praha 1 privatizační projekt zastavila sama, tj. bez referenda, a vyzývá proto starostu Prahy 1 k jednání.

Pro sběr podpisů pro referendum se spojili dobrovolníci z řad místních příznivců Pirátů, Praha Sobě a Zelených, aby během prvního kola prezidentských voleb nasbírali potřebných 2 200 podpisů voličů z Prahy 1. „Sbírali jsme podpisy před každou volební místností na Praze 1 a odezva místních lidí byla tak pozitivní, že nás to samotné zaskočilo,“ líčí Pavel Čižinský, zmocněnec přípravného výboru referenda (Praha Sobě), „nasbírali jsme o dobrou tisícovku podpisů více, než je podle zákona potřeba a podepsané archy stále přicházejí. Děkujeme!“

Lidé se o osud Nemocnice Na Františku většinou velmi zajímali. O špatně připravené koncesi na nemocnici je velká část místních informována, a tak se lidé dost podivovali, proč se radnice pustila do tak riskantního projektu,“ uvádí Petr Kučera, člen přípravného výboru referenda a místní zastupitel (Zelená pro Jedničku). „Silná podpora od místních občanů nám potvrdila, že kontroverzní koncesní řízení na nemocnici je potřeba zastavit ,a proto jsme vyzvali pana starostu ke společnému jednání,“ doplňuje Kučera.

Po sečtení nasbíraných podpisů zavládla mezi sběrači naprosto skvělá nálada. Rozhovory s lidmi na ulicích v průběhu akce a počet podepsaných archů nám potvrdily, že podobné aktivity mají smysl. Tímto směrem budeme pokračovat,“ říká Pavel Nazarský, člen přípravného výboru referenda za Piráty.

Vedení Prahy 1 má nyní dle zákona možnost, aby požadavkům referenda vyhovělo samo, a referendum se tak nemuselo konat. Za tímto účelem hodlá přípravný výbor s vládnoucí koalicí na radnici (TOP 09, ODS, ČSSD, ANO) vyjednávat. „Pokud vedení Prahy 1 privatizační projekt nezastaví, necháme vyhlásit referendum, čímž tento projekt přinejmenším dočasně zablokujeme. A pro jistotu napíšeme i všem firmám, které o privatizaci nemocnice usilují, a informujeme je o odporu občanů a o možném referendu, aby tyto firmy pak nemohly po Praze 1 požadovat náhradu ušlého zisku“, dodává Pavel Čižinský.

Sběr podpisů pro referendum bude oficiálně ukončen v neděli 21. ledna, do té doby je možné podpisy nosit na podpisová místa.