Proč zachraňovat Nemocnici Na Františku

ÚSPĚCH, 31. 1. 2018: Praha 1 jednohlasně schválila zrušení koncesního řízení na provozovatele Nemocnice Na Františku
Co hrozilo

Městská část Praha 1 vyhlásila koncesní řízení (záloha dokumentace) na provozovatele Nemocnice Na Františku v listopadu 2017. Jako důvod předání nemocnice do rukou soukromého provozovatele byla prezentována dlouhodobá prodělečnost nemocnice (za rok 2017 se počítá se ztrátou 60-70 mil. korun). Každoroční nárůst ztráty se v minulých letech nepodařilo zastavit i přes uzavírání celých oddělení. Opozice se pokusila koncesní řízení jako netransparentní a rizikové zrušit v prosinci 2017, ale vedení obce (TOP09, ČSSD, ODS, ANO) ani nepřipustilo projednávání záležitosti na zastupitelstvu. Neboť hrozí ztráta kontroly nad nemocnicí, omezení dostupné péče pro občany a faktická privatizace nemocnice, zvolili jsme pro záchranu nemocnice cestu místního referenda. Problémy ale začaly již mnohem dříve.

Jak to vzniklo

V roce 2008 rozhodlo tehdejší vedení městské části o oddělení Polikliniky Palackého od Nemocnice Na Františku, což rychle vedlo k výraznému úbytku pacientů pro nemocnici. V dalších letech počty pacientů postupně klesaly, za to provozní dotace městské části se zvyšovala. Od roku 2013 je ředitelem nemocnice Robert Zelenák a i přes nepříznivé hospodářské výsledky v této funkci zůstává. Zároveň v nemocnici zůstává přes 500 m2 volných prostorů, součástí areálů je stavební parcela pro nové křídlo nemocnice a městská část se chystá pod nemocnicí vybudovat velkokapacitní podzemní garáže.

Co navrhujeme

Nemocnice Na Františku má přes špatné hospodářské výsledky velký rozvojový potenciál. Než hledat narychlo ve špatně připraveném koncesním řízení soukromého provozovatele, vidíme jako prioritu podrobně posoudit příčiny špatného hospodaření (včetně provedení hloubkového auditu) a ty zlepšit. Pokud zlepšení hospodaření není v silách Prahy 1, je vhodné obrátit se na hlavní město Praha či na Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Protože máme důkazy, že současný proces hledání soukromého provozovatele je nastaven zcela špatně (zásadní výhrady shrnuty též zde), snažíme se, aby občané mohli v referendu rozhodnout o jeho zrušení.

Koncesní smlouva – originál
Koncesní smlouva – s komentáři k chybám a nesrovnalostem
Jak to dopadlo (prozatím)

Hlavní město Praha nabídlo Praze 1, že s provozováním nemocnice pomůže a většinu z potřebné finanční dotace vezme na sebe. Vedení Prahy 1 následně nezbývalo, než souhlasit a zpackané koncesní řízení na soukromého provozovatele zrušit. Podrobněji v samostatném článku.